Chřest

Chřest a jeho použití v kuchyni

Chřest je jarní zeleninou, která je snadno upravitelná a svojí krásnou zelenou barvou prozáří naše menu. Jako každá jiná, i chřest má spoustu pro tělo přínosných látek a určitě je výborným zpestřením jídelníčku.

Tento článek je převážně o zeleném chřestu, ale v mnoha případech je použití zeleného a bílého chřestu úplně stejné.

O chřestu

Chřest je bylinou z čeledi chřestovitých. Jako zelenina se používá chřest lékařský. Běžně se sbírá v přírodě v Jižní Evropě, v našich končinách se vyskytuje na některých teplých suchých místech. Jinak se pěstuje.

Sbírají se buď mladé, jen několik milimetrů tenké stonky, nebo stonky širší, dosahující tloušťky až kolem jednoho centimetru.

Chřest zelený a bílý

Tato zelenina se vyskytuje ve dvou verzích – zelené a bílé. Zelený chřest má svoji přirozenou barvu danou obsahem chlorofylu. Stonky se odřezávají nad zemí. Bílý chřest je stejné odrůdy, avšak je pěstován bez přítomnosti slunečních paprsků. Díky tomu se v něm netvoří chlorofyl a stonek zůstává bílý, někdy i lehoučce narůžovělý. Odřezává se pod zemí a je křehčí. Právě bílý chřest najdeme ve skleničkách na pultech lahůdek. Jeho stonky jsou silnější a chuť jemnější.

Jak chřest připravit

Možností, jak chřest zpracovat, je opravdu mnoho. Nejpraktičtější je mít vždy stonky přibližně stejně silné.

Stonky zeleného chřestu není třeba loupat, jen oloupeme nebo případně odřízneme tužší spodní část. Bílý chřest se kompletně loupe. Existují speciální škrabky, ale jde to klidně i s tou obyčejnou na brambory.

V tomto okamžiku už zbývá jen vybrat metodu, jakou ho budeme upravovat. A nebo se můžeme rozhodnout konzumovat ho syrový.

Blanšírování chřestu

Očištěný a případně pokrájený chřest vhodíme do vařící vody a vaříme zhruba 3-5 minut, dle tloušťky stonků. Poté ho zcedíme/vybereme+necháme okapat a můžeme servírovat. Pokud bychom chřest neservírovali hned, je lepší ho prolít studenou vodou, aby se zastavil proces vaření.

Chřest vařený v páře

V páře se chřest vaří zhruba 5 minut, opět záleží na tloušťce stonků a na požadovaném výsledku. Nejjednodušší metodou na vaření v páře je použití klasického hrnce s poklicí, ideálně se širokým dnem. Na dno nalijeme trochu vody, umístíme pařáček a pod pokličkou přivedeme k varu. Jakmile se produkuje dostatek páry, vhodíme surovinu – tedy chřest, a přikryjeme pokličkou.

Grilování chřestu

Chřest můžeme grilovat na grilu nebo třeba na pánvi, můžeme ho přitom zakápnout třeba olivovým olejem.

Pečený chřest

Chřest můžeme také péct v troubě, rozložený v jedné vrstvě na plechu/v pekáči (dle potřeby můžeme vyložit pečícím papírem). Troubu předehřejeme na 200-220 stupňů. Pečeme asi 8-12 minut, opět záleží na tloušťce stonků a na tom, jak to máme rádi. Opět ho můžeme před pečením ochutit olivovým olejem, solí a pepřem.

Chřest ve směsích

Chřest se taky výborně hodí do různých směsí zeleniny, masa, hub a tak podobně. Tady je praktické ho nakrájet na špalíčky. Počítejme s tím, že tepelně upravený bude zase asi do deseti minut.

Chřest za syrova

Chřest lze použít i v syrovém stavu. V takovém případě si dáváme více záležet na tom, aby byly odkrájeny tužší konce a spodní část stonků loupenem

Recepty s chřestem

Chřest je skvělá zelenina, která se dá použít na tisíc způsobů. Tady uvádím několik tipů, jak snadno chřest upravit a užít si ho.

Chřest jen tak. Chřest můžeme použít jako přílohu. Pak ho stačí jen ochutit dobrým olejem, solí, pepřem, sušeným česnekem… A moc příjemná je kombinace s parmezánem! Nebo fetou, čedarem, kozími sýry…

Chřest s vejcem. Velmi oblíbená je kombinace chřestu a vejce. Vejce v jakékoliv podobě, třeba na měkko nebo napůl udělané volské oko.

Chřest s omáčkami. Chřest můžeme upravit dle naší volby a jednoduše ho podávat s omáčkou. Často se můžeme setkat s chřestem v kombinaci s holandskou omáčkou, různými horčicovými omáčkami, tvarohovými a smetanovými. Zkusit můžete třeba tento recept (z dify.cz) na jogurtovou omáčku s ředkvičkami.

Chřest ve směsích. Ve směsích je moc dobrý, hodí se do čistě zeleninových směsí, ale i k masu, houbám, tofu… Jeden takový recept je tady (z dify.cz).

Chřest v polévce. S chřestem se v polévkách můžeme setkat ve dvou formách. Buď čistě s kousky po boku dalších druhů zeleniny. A nebo může být chřest základem polévky – tedy chřestové krémové polévky, nejčastěji. Právě takovou krémovou jsem našla na blogu u Yvonne – tady. Je to veganská verze se sojovými produkty, ale můžeme zvolit i klasickou smetanu+máslo.

Chřest v salátech. Ať už klasicky studených nebo třeba teplých.

Chřest ve slaných koláčích a omeletách. Zelený chřest se krásně vyjímá v různých slaných koláčích, nákypech nebo třeba omeletách. Třeba při přípravě klasické španělské tortilly můžeme použít pár kousků chřestu. Stačí ji připravit dle tohoto receptu a přidat chřest.

Pozor, sezóna je krátká

Bílý chřest můžeme koupit ve skleničce po celý rok, čerstvý zelený je ale většinou sezónní. Proto si s ním musíme pospíšit :).

Chřest a jeho použití v kuchyni, metody vaření, tipy, co s ním

[jetpack-related-posts]