Badyán

Badyán - jak a k čemu ho použít?

Badyán, to jsou úžasně voňavé hvězdičky, které oživí spoustu našich pokrmů. A jako jakékoliv jiné koření, přinese i další užitek – pro naše zdraví. Badyán se určitě vyplatí naučit se používat, a to jak do sladkých tak i slaných jídel. A skvěle se hodí pro přípravu nápojů.

Co je badyán?

Badyán je koření vypadající jako šesti až osmicípá hvězdička s lesklými semeny uvnitř každého cípu. Získává se z plodu stromu badyáníku, který roste zejména v Číně a Vietnamu. Chutí a vůní se podobá anýzu, a to mu dopomohlo v mnoha jazycích k označení hvězdicový anýz. Vyznačuje se nasládlou, kořenitou chutí, která se typicky využívá při přípravě sladkostí. V mnoha kuchyních se však používá i do slaných pokrmů a zapomenout nesmíme ani na využití ve farmacii či při výrobě parfémů.

Pozor! Badyán se nazývá čínský badyán nebo čínský anýz. Neplést s japonským, který je jedovatý!

Jak badyán používat?

Badyán můžeme použít vcelku, nadrcený nebo namletý. Pokud ho použijeme celý či drcený, pak ho před konzumací vyndáváme, případně kousky odstraníme zcezením. Mletý je pak konzumován – třeba jako součást kořenící směsi nebo složka ochuceného cukru.

Badyánu ale nesmíme dát příliš. Ve velkém množství je hořký. V případě nápojů to také znamená zhořknutí, pokud badyán louhujeme příliš dlouho.

Kde se s ním setkáme?

Využití badyánu se rozšířilo do mnoha zemí. Největší tradici a nejhojnější využití má však v Číně, Indii, Vietnamu, Malajsii a Indonésii.

Badyán jako součást koření

Badyán známe nejlépe asi jako složku perníkového koření. A dalších podobných směsí jako třeba typické americké pumpkin pie spice. Skvěle se hodí do sušenek, buchet, pudingů a tak podobně.

Badyán se používá i ve „slaných“ kořenících směsích, třeba ve známé indické garam masale nebo čínské směsi pět koření.

Badyán a pečení

Jak už zaznělo výše, badyán se skvěle hodí do sušenek a cukroví. Stačí přidat trochu mletého badyánu třeba do lineckého těsta (recept na podobné sušenky tady a nebo tady). Nebo si vyrobit obdobu perníkového koření, namíchanou dle našich preferencí (pepř má v těchto směsích speciální úlohu, zkuste si s ním pohrát) a s tou pak péct muffiny, cupcaky a mrkvové a dýňové buchty.

Špetka mletého badyánu výborně ochutí také ovocné náplně třeba do koláčů či závinů. Výborně jde klasicky s jablky, ale také hruškami nebo třeba broskvemi.

Badyán v nápojích

Badyán se skvěle hodí do nápojů. Je součástí směsí na přípravu čajů a teplých nápojů, třeba jako je Masala Chai (recept tady). V zimě spolu s dalším kořením ochutí horké ovocné mošty a šťávy (jako třeba tento horký jablečný mošt). Ale lze ho i jednoduše podrtit a přidat do konvice s čajem. Samozřejmě, máme tu také různé verze svařeného vína.

Samostatnou kapitolou je využití badyánu při přípravě likérů a dalších druhů alkoholu. Dává jim aroma, chuť a původně i terapeutické účinky (spousta likérů byla vyráběna třeba v klášterech a sloužila jako lék). Asi nejznámějším příkladem je Galliano.

Badyán ne slaných receptech

Badyán stojí za to vyzkoušet i ve slaných jídlech. A nebo tam, kde oceníme slano-sladkou či sladko-kyselou kombinaci. Jmenovitě se pak badyán používá s těmito základními ingrediencemi: vepřovým, hovězím a drůbežím masem, rybami a krevetami, vejci a samozřejmě s dýní. Používá se k ochucení polévek (třeba známého vietnamského phở), sals a marinád, skvěle jde s pečeným masem.  

Badyán - tipy a recepty
 

[jetpack-related-posts]