Dýně v podzimní a zimní kuchyni

Dýně - jak ji využít, tipy a triky

Dýně je pro mnohé symbolem podzimu. Často ale jen díky americkému halloweenu, se kterým se všude objevují vyřezávané svítící hlavy. Dýně je ale také skvělá surovina v kuchyni, jen je trošku potřeba vědět, jak na ni.

Dýně je dokonale univerzální, užijeme ji při vaření sladkého i slaného. Docela dlouho vydrží uskladněná, takže je zásobárnou vitamínů a dalších přínosných látek pro chladnější měsíce. Dýně jistojistě zpestří náš jídelníček a dodá mu parádní barvu v chladných šedivých měsících.

Jak se dýně vaří?

Dýně má svoje nadšené fanoušky, ale na druhé straně najdeme spoustu lidí, kteří by do dýně prostě nešli. To většinou proto, že ještě dobře upravenou dýni nejedli. Přitom stačí tak málo a z dýně je fakt dobrota.

První věc, se kterou musíme počítat, je tuhá slupka. Často je opravdu hodně tvrdá, hladká a jakoby navoskovaná a my musíme být při krájení opravdu opatrní. Nejlepší je dýni řezat z vnitřku – tímto způsobem nůž zařezáváme do té měkčí části, po které se nám navíc nůž nesveze. Je také třeba počítat s tím, že u většiny dýní slupka sice po tepelné úpravě trochu změkne, ale není to pořád dostatečné pro konzumaci.

Když na to ale přijde, stačí vám ke zdolání dýně jen jeden velký řez. Jakmile totiž máte dýni napůl, můžete ji dát upéct a trablí se slupkou se zbavíte. Tu pak mnohem pohodlněji odstraníte po upečení.

Dýni lze vařit či péct. Pro vaření je vhodná hlavně dýně hokajdo, protože slupka u ní výrazně změkne a lze ji jíst.

Pro mnoho receptů – jako je pečení buchet či dortů – se používá už tepelně upravená dýně. Ušetří nám tak hodně práce. Nejčastěji se tak setkáte s tzv. dýňovým pyré. V jiných zemích ho běžně prodávají již hotové, my si ho ale snadno uděláme. A to tak, že dýni upečeme a rozmixujeme. Takové pyré lze i zamrazit nebo zavařit. Více o něm tady.

Druhy dýní

Existuje několik nejpoužívanějších druhů dýně. Jsou to zhruba tyto:

Hokkaido

Dýně hokkaido nebo hokajdo je v poslední době dost populární. Její nejznámější variace mají sytou skoro až červenou barvu a plody bývají docela malé. Dobře tak poslouží třeba i jen jednomu strávnikovi. Oblíbená je taky pro svoji nasládlejší chuť a v neposlední řadě mnozí ocení i fakt, že ji není třeba loupat ani jinak slupku odstraňovat – slupka totiž vařením dostatečně změkne.

Máslová dýně

Máslová dýně připomíná hrušku nebo váleček, nejčastěji má žlutobéžovou slupku a často můžeme pořídit i docela malé kousky. Po rozkrojení na nás vysvitne plná žlutá, možná lehce naoranžovělá barva. Její textuta je hedvábnější.

Muškátová dýně

Tuhle dýni bychom mohli popsat jako nižší a širší, pro kterou jsou typické takové faldíky po obvodu. Vyskytuje se v mnoha barevných variacích, hodně rozšířené jsou oranžové a nabéžovělé druhy. Uvnitř se pak skrývá sytá oranžová. Zase je lehce nasládlá a prý ji můžou i ti, kteří jinak dýni vůbec nefandí. A prý se úplně skvěle hodí na přípravu dortíků. Jinak i tady můžeme sehnat rozumnou velikost, kterou nebude problém spořádat.

Špagetová dýně

Špagetová dýně je podlouhlá, většinou má světlou žlutou barvu na povrchu a uvnitř o něco sytější odstín. Za její slávu může hlavně fakt, že po uvaření se její dužina změní v jakási vlákna, která připomínají špagety. Za její popularitu ale také samozřejmě může její chuť a široké možnosti jejího uplatnění.

I u špagetové dýně se dobře osvědčilo pečení. Stačí plod rozříznout a nechat péct do doby, než nám vnitřek nezměkne. O této dýni se můžete více dozvědět na blogu – tady

 

Dýně Goliáš

Velká dýně oranžové barvy, můžeme vážit mnoho kilogramů. Hodí se na jakékoliv zpracování, zejména ale takové, které využije celou jednu dýni – tedy hodí se skvěle k přípravě kompotů či sterilovaného pyré, případně k proslazování.

Dýně Halloween

Dýně syté oranžové barvy vyšlechtěné speciálně na halloweenské vyřezávání. Když na to ale přijde, není třeba shánět speciálně tento druh. Na Halloween poslouží jakákoliv pěkná dýně. Pokud ji ale přeci jen „ulovíte“, v kuchyni ji můžete použít jakkoliv, je stejně univerzální jako všechny ostatní. 

Okrasné dýně

Mnoho okrasných dýní je jedlých, ovšem jejich půvab v kuchyni zrovna neoceníme – mnohem hůře se s nimi totiž pracuje.

Tipy na použití dýně

Snad nejznámějším jídlem z dýně je dýňová polévka. Její příprava je stejná jako u jakékoliv jiné krémové zeleninové polévky. Recept najdete tady. Klidně ji ale můžete vylepšit další zeleninou, jako jsem to udělal třeba já v tomhle receptu.

Dýně se velmi často objevuje také jako příloha. Srvírují se kousky pečené dýně, s olejem či máslem a třeba bylinkami a kořením. Skvěle se z ní také dělá kaše/pyré, případně ji lze přidat do klasické bramborové kaše.

Pumpkin pie neboli dýňový koláč nebo buchta, to je asi nejslavnější zástupce sladkých pokrmů z dýně. Dělá se klasicky z již hotového dýňového pyré a tradičně se ochucuje směsí koření, které je podobné českému perníkovému. Jeden takový jednoduchý pumpkin pie můžete najít třeba tady.

Ochucené dýňové pyré se používá třeba k přípravě granol (zapečených vloček) jako pojivo směsi nebo se s ním můžete setkat v overnight oats

A co semínka?

Samozřejmě, nesmíme zapomenout na jednu věc, a to jsou semínka. Jsou to totiž ta dýňová semínka, která dobře známe a rádi jíme :). Můžete je upéct nebo opražit a mít tak další dýňovou delikatesku. 

[jetpack-related-posts]