Kniha: Mini dobroty k čaji, Juliette Lalbaltry

Mini dobroty k čaji, Juliette Lalbaltry - kuchařka plná sladkých hříšků

Mini dobroty k čaji od Juliette Lalbaltry, to je ta druhá knížka z posledního balíčku od Metafory. Na první pohled je dosti podobná Detoxu z téže edice, protože obálka je zpracovaná ve stejném stylu. Po otevření ale zjistíme, že se jedná o jiný typ kuchařky. Zatímco Detox obsahuje jídla k denní přípravě, Mini dobroty k čaji jsou knížkou s recepty na drobnosti, kterými se (a ostatní) můžeme rozmazlovat.

O knížce

Mini dobroty k čaji opět patří mezi drobnější knihy, obálka uvádí, že obsahuje 40 receptů. Zase se jedná o paperback s příjemnými pevnými deskami, uvnitř najdeme matný papír. Já mám tenhle typ materiálu ráda. Je plná fotografií a celá v barvě.

Obsah knihy je rozdělen na několik částí, na začátku najdeme pár kapitolek věnovaných čaji, dále přicházejí na řadu samotné recepty a nakonec samozřejmě rejstřík. 

V první „teoretické“ části jsou shrnuty nejzákladnější informace týkající se čaje. Všichni máme o čaji nějaké povědomí, ale určitě tam najdeme pár údajů, které se hodí mít pořád po ruce. Jako třeba teplota vody vhodná pro zalití různých druhů čaje. Protože víme, že na krabičkách někdy i docela slušných čajů se často objevují nesprávné údaje právě o teplotě.

Srdcem knihy jsou recepty. Najdeme se rozdělené do několika kategorií, konkrétně pak na pochoutky: klasické, kořeněné, květinové, ovocné a exotické.

Recenze kuchařky Mini dobroty k čaji - Juliette Lalbaltry od Metafory

Zpracování receptů

Recepty jsou graficky zpracovány stejným způsobem jako u Detoxu. Každý recept je na dvojstránku, přičemž na levé straně najdeme vždy recept a na pravé fotografii. Recepty jsou zase krátké, nijak složité, nalezneme k nim doplňující údaje k časové náročnosti.

Výběr receptů

Jak už název napovídá, v knize nenajdeme recepty na denní vaření, alespoň já si teda tímto způsobem denně nedopřávám :). Jedná se o povětšinou drobnosti vhodné nejen k čaji, ale případně i ke svačině či snídani. Některé vycházejí z klasičtějších nebo rozšířenějších receptů, jiné jsou inspirované trendy posledních let. Je tam tak nabídka pro konzervativce i pro inovátory, kteří chtějí testovat nové chutě. 

Když jsem si knížku poprvé prohlížela důkladněji, došlo mi, jak moc ovlivňuje život spěch. Zatímto dřív bylo docela normální skutečně něco připravit k čaji, no spíše ke kávě, dneska je to často nemyslitelné. Já sama vlastně i snídaně a svačiny řeším-neřeším. V praxi to vypadá tak, že vymýšlím nejjednodušší možné způsoby, jak s nimi naložit. Což často znamená krajíček domácího chleba přes týden, kaši o víkendu a na svačiny jogurty, ovoce, oříšky… Takže připravit si takové drobnosti, jako jsou v knížce, je pro mě docela luxus. A to je sakra škoda! Nejsem fandou trávení hodin v kuchyni, ale byl o by fajn občas si dopřát i nějakou specialitku. A obzvlášť si ji připravit a pak i v klidu vychutnat, třeba právě s čajem (a knihou!).

Recenze kuchařky Mini dobroty k čaji - Juliette Lalbaltry od Metafory

No, trošku jsem odběhla od tématu, nicméně myslím, že to potřebné z toho vyplynulo. Recepty v knížce jsou jako dělané pro chvíle, kdy si chcete připravit „něco nad rámec“ běžného menu a nebo když chcete někomu udělat radost! Připravit speciální dezert nebo jen sladkou drobnost k darování, tak přesně pro takové příležitosti je kuchařka jak dělaná.

Co se týče surovin, tak většinu z nich asi máme všichni v zásobě, i když občas se tam objeví něco méně obvyklého jako třeba práškový čaj matcha nebo kaštanová mouka.

Na dify pak najdete malou „ochutnávku“ z knížky :).Tady

Kuchařku pak najdete přímo na stránkách nakladatelství Metafora.